Start nanodružice VZLUSAT-2 se posouvá na konec roku 2021

Jun 9, 2021 | Kosmonautika

Společnost Momentus, která zajišťuje vysazení nanodružic z rakety Falcon 9 na oběžnou dráhu, opětovně nezískala od americké FAA povolení pro start svého nosiče. Toto se týká i české družice VZLUSAT-2, jejíž start byl naplánován původně na začátek roku 2021 a následně na léto 2021.

Na základě těchto událostí se zprostředkovatel Spacemanic, zajišťující pro VZLÚ služby společnosti Momentus, rozhodnul odstoupit od stávající smlouvy a následně objednal start u zavedeného poskytovatele letových služeb Spaceflight. Nová smlouva na start VZLUSAT-2 v prosinci roku 2021 byla mezi Spacemanic a Spaceflight podepsána na začátku června.

Vědecké pracovníky VZLÚ tak čeká cesta do USA za účelem kontroly družicových systémů a dobití palubních baterií. Nanodružice bude rovněž transportována do sídla společnosti Spaceflight.

Hlavním úkolem VZLUSAT-2 je ověřit technologie pro následující mise – nanosatelit je vybaven experimentální kamerou a jednotkou pro přesné řízení polohy. Kromě toho na jeho palubě najdeme také další generaci přístrojů, které se již osvědčily na předchozím satelitu VZLUSAT-1. Nanodružice vychází z osvědčené koncepce typu Cubesat a má rozměry cca 30 x 10 x 10 cm.

Družice bude, stejně jako VZLUSAT-1, operována z pozemní stanice FEL ZČU.

other news