ZA ROK NA OBĚŽNÉ DRÁZE POŘÍDIL VZLUSAT-2 I SNÍMKY ČR

Jan 13, 2023 | Kosmonautika

Díky družici VZLUSAT-2 má Česko své oči ve vesmíru. Je jedinou družicí postavenou v České republice, která dokáže (mimo jiné) pořídit fotografie planety Země s vysokým rozlišením. Zaslala například snímky Prahy, Orlíku, pohraničí ČR, Slovenska a Rakouska, nebo snímek Alp. Družice VZLUSAT- 2 slaví v těchto dnech rok na oběžné dráze, kam ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti Space X Elona Muska 13. ledna 2022. Za tu dobu oběhla planetu zhruba 5 800krát. Fotografie v plném rozlišení ke stažení zde.

VZLUSAT-2 pořídil od počátku své mise barevné i černobílé snímky z několika světadílů. Je plně pod kontrolou a dokáže vyfotografovat jakoukoliv část Země. Díky zapojení VZLÚ do celosvětové sítě pozemních stanic SatNOGS je možné kontinuálně sledovat telemetrická data družice na veřejně dostupné webové stránce. Data jsou sbírána z více než 50 stanic rozmístěných po celém světě.

„Pořídit snímky konkrétního místa na Zemi se ukázalo jako velice komplikované. Družice se totiž v průběhu obletů kolem Země “kolíbá” nebo rotuje kolem své osy. To je způsobeno zbytkovým nebo generovaným magnetickým polem na palubě družice. Na VZLUSAT-2 se nám ukázalo, že magnetické pole indukované průchodem proudu ze solárních panelů způsobí, že se družice samovolně nikdy nad Českou republikou nepodívá k zemskému povrchu,” vysvětluje Vladimír Dániel, který se jako vědec podílel na vývoji družice VZLUSAT-2 i její předchůdkyně VZLUSAT-1. Dodává, že pro aktivní otočení je družice VZLUSAT-2 vybavena systémem orientace a stabilizace, který je založený na reakčních kolech a mnoha senzorech „Účelem mise bylo právě tento systém vyvíjený již na předchozí družici VZLUSAT-1 ověřit ve vesmíru. Nakonec to trvalo několik měsíců, byla nutná spolupráce celého týmu a několik úprav parametrů softwaru, abychom nakonec byli schopni družici řízeně natáčet. Nyní tak můžeme udělat snímek jakýmkoliv směrem. V tomto případě pak dosáhneme vysokého rozlišení s velikostí pixelu cca 40 m.”

VZLUSAT-2 má rozměry 10 x 10 x 34 cm a váží 4 kg. Patří tak do kategorie nanodružic, tedy těch, které váží maximálně 10 kilogramů. Životnost je plánována na dva roky, nicméně tým odborníků, který ji vyvíjel, věří, že bude delší. Je druhou družicí, kterou Výzkumný a zkušební letecký ústav do vesmíru vyslal. Tou první byl VZLUSAT- 1, který je na oběžné dráze již pět a půl roku. Vývoj obou družic otevírá dveře k dalšímu pokroku.

„Výzkumný a zkušební letecký ústav má v současné době na oběžné dráze dvě družice a zvládá technologie potřebné k jejich postavení. Máme ale další plány. Chceme vytvořit konstelaci čtyř družic a směřujeme tak do elitní skupiny států v tomto oboru. Současně počítáme s tím, že ani konstelace čtyř družic pro nás nebude „konečnou“ a že budeme pokračovat dál,“ vysvětluje generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.

Družice VZLUSAT-2 je důležitou součástí dlouhodobé strategie SPACE2030. Potvrdila schopnost České republiky vytvořit družici, která je schopna zaznamenat obraz z kteréhokoli místa na světe. To je možné díky přesnému řízeni orientace. VZLUSAT-2 je první českou družicí, která je tímto systémem vybavena. „V misi jsme je rovněž věnovali optickému systému a zpracování dat, díky spolupráci s firmami Eltvor a World From Space se dnes můžeme pochlubit tím, že máme plně ověřené technologie, které jsou připraveny pro další družice, které budou schopny dodávat mnohem kvalitnější snímky Země. Jsme velice rádi, že můžeme po roce na oběžné dráze říct, že projekt naplnil už téměř všechny stanovené cíle. Rozhodně je pro nás důležité, že jsme mohli zastřešit spolupráci mezi mnoha subjekty z České republiky. Dík patří našim partnerům, kterými jsou Spacemanic, esc Aerospace, TTS, s.r.o., Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., ADVACAM s.r.o., Eltvor, Needronix, Konkoly Observatory a univerzity České vysoké učení technické v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a Masarykova univerzita v Brně. Projekt podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ dodává ředitel divize Space VZLÚ Juraj Dudáš.

Předchůdkyní VZLUSAT-2 je družice VZLUSAT-1, která je na oběžné dráze už více než pět a půl roku. Do vesmíru byla „vystřelena“ 23. června 2017 z Indie. Její životnost byla původně plánována na jeden rok. Systémy družice ale stále plně fungují a poskytují vědecká data. Je tak v současnosti nejdéle fungující družicí, která byla postavena v České republice.

„Jsem rád, že VZLUSAT-1, který byl navržený jako technologická platforma pro vyzkoušení různých věcí, stále funguje a komunikuje s námi. To není úplně obvyklé. V této kategorii vydrží satelity něco málo přes rok. Pět a půl roku, pro tento typ satelitu, to je velký úspěch,“ tvrdí generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.

„Je to úžasné. Vyvinout samostatně družici bylo výzvou. Obětovali jsme na to spoustu času ve VZLÚ i společně s partnerskými firmami a univerzitami. To, že VZLUSAT-1 funguje dodnes, je pravděpodobně výsledkem práce a dlouhého testování celého systému. A také určitě trochu štěstí,“ uzavírá Vladimír Dániel.

kontakt: pr@vzlu.cz

other news