VZLÚ uspěl v projektech ESA a rozšiřuje svůj vesmírný tým

Sep 30, 2021 | Kosmonautika

VZLÚ získal účast na třech nových projektech Evropské kosmické agentury ESA. Ve dvou figuruje jako hlavní řešitel, v jednom případě jako subkontraktor. Všechny projekty se týkají družic a jejich operování na oběžné dráze.  

V programu CS-ACS (Czech SmallSat Attitude Control System) se VZLÚ stal hlavním řešitelem vývoje nového řešení pro řízení orientace malých družic. Systém CS-ACS umožní přesné natočení družice nutné například při sledování přesného místa na Zemi. Vývoj z programu CS-ACS je rovněž jednou z klíčových součástí nutných pro stavbu malých družic v rámci vesmírné strategie VZLÚ SPACE 2030.  

Jako hlavní řešitel bude VZLÚ také působit v projektu CCD (Czech CubeSat Deployer), ve kterém půjde o návrh systému a konstrukčního konceptu nového deployeru (oddělovač družic), který bude instalován na raketových nosičích a zajistí vysazení cubesatů z rakety na definovanou oběžnou dráhu. Deployer bude modulární a bude sloužit na vysazení různých kombinací velikosti cubesatů. Při jeho vývoji bude kladen důraz na inovativní konstrukční prvky s použitím pokročilých materiálů. 

VZLÚ se bude jako subkontraktor podílet také na misi Slavia, kterou nedávno ohlásila brněnská společnost SAB Aerospace. Jako subkontraktor VZLÚ vyvine platformu družice, která kromě samotné kostry družice bude obsahovat také elektroniku, komunikační modul, palubní počítač a uložiště dat.  

„To, že se nám podařilo získat pozici hlavního řešitele u dvou projektů a zároveň být subkontraktorem na dalším velmi zajímavém projektu jasně ukazuje, že i v rámci ESA si VZLÚ vydobyl pevné postavení a naše schopnosti se dále rozšiřují.“ Podtrhává vedoucí družicových systémů Juraj Dudáš rostoucí odbornost výzkumného ústavu. 

Množství nových vesmírných projektů si vyžaduje rozšíření týmu Divize Space, VZLÚ proto vyhlašuje výběrové řízení na následující pozice:  

PROJEKTOVÝ MANAŽER PRO NAŠE SPACE PROJEKTY

SYSTÉMOVÝ INŽENÝR SE ZAMĚŘENÍM NA KOMUNIKAČNÍ ČÁSTI PRO VESMÍRNÉ MISE

HLAVNÍ SYSTÉMOVÝ INŽENÝR VESMÍRNÝCH MÍSÍ

SYSTÉMOVÝ INŽENÝR SE ZAMĚŘENÍM NA VÝVOJ ELEKTRONICKÝCH KOMPONENT PRO SPACE

Pozice je možné vykonávat na pracovištích v Praze nebo v Brně.  

other news