VZLÚ hostilo jednání Výboru pro obranu PS PČR

Jul 1, 2020 | Ostatní

Minulý týden se na půdě VZLÚ uskutečnilo jednání Výboru pro obranu PSPČR. Mezi hlavními tématy byly plány VZLÚ s názvy Space 2030 a Aviation 2030, tedy dlouhodobé výzkumně vývojové koncepce, které mají za cíl udržet Českou republiku na technologické špičce.

V těchto plánech najdeme i dříve již zmiňovaný cíl vytvořit a na nízké oběžné dráze operovat první českou konstelaci družic, která bude v první generaci sloužit pro sledování země v různých režimech. Předsedkyně výboru Jana Černochová i další členové výboru projevili velkou náklonnost tomuto záměru VZLÚ. Projekt konstelace Hyperion byl výborem pro obranu PSPČR označen jako důležitý krok v rozvoji obranyschopnosti a suverenity naší země.

„To, že jsme mohli hostit zasedání Výboru pro obranu PSPČR je pro nás povzbuzení do další činnosti. Jsme rádi, že poslanci vnímají důležitost pokročilých leteckých a kosmických projektů a že chápou jejich potenciál jak pro Českou republiku, tak i jako způsob, kterým se lze profilovat na mezinárodní scéně.“ Dodává k zasedání předseda představenstva a generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.

VZLÚ představilo plány na vybudování první české družicové konstelace loni v létě. Konstelace Hyperion se bude skládat z družic o váze od 50 do 300 kg. Jednotlivé družice budou mít škálovatelné provedení a budou moci nést pestrou škálu zařízení dle přání zákazníka. V současnosti se připravuje ke startu nanodružice VZLUSAT-2, která bude vybavena technologiemi esenciálními pro budoucí mise. Jedná se především o kameru pro snímání Země a zařízení pro stabilizaci a přesnou orientaci družice.

other news