Stavba „kosmické“ budovy C3T byla slavnostně zahájena

Jun 29, 2021 | Kosmonautika

V pondělí 28.6. se v areálu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) v pražských Letňanech uskutečnilo slavnostní poklepání na základní kámen budovy C3T (Czech Centre for Competitive Technologies), která bude primárně určena pro kosmické technologie a pokročilé technologie v letectví.

Slavnostního zahájení se kromě zástupců VZLÚ a společnosti STRABAG a.s. zúčastnila náměstkyně ministra průmyslu a obchodu zodpovědná za sekci Evropské unie a zahraničního obchodu Martina Tauberová, náměstek ministra obrany pro řízení průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný, starosta Letňan Zdeněk Kučera a ředitel odboru evropských fondů Magistrátu hl. m. Prahy Karel Andrle.

Všichni zúčastnění se shodli, že stavba nové budovy představuje pro Česko jedinečnou příležitost s vysokou strategickou a investiční přidanou hodnotou. Vesmírný výzkum, vývoj a průmysl jsou dnes považovány za extrémně dynamicky se rozvíjející odvětví, ve kterém si však Česká republika stále může skrze vlastní vesmírné aktivity vybudovat silnou pozici.

 „Pro nás je stavba nového výzkumného centra jedním z prvořadých cílů, který nám pomůže k následnému rozvoji a plnění našich dlouhodobých plánů zaměřujících se na integraci a operování české konstelace družic. Budeme zde ale vyvíjet i technologie vztahující se k tzv. urban air mobility, tedy městské dopravy budoucnosti, která se vyznačuje autonomními létajícími prostředky a novými druhy pohonu.“  dodal předseda představenstva a generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.

V nové budově C3T tak najdou své místo velké čisté místnosti pro integraci satelitů, pozemní řídící a datové satelitní centrum, robotické pracoviště, 3D tisk atp. Po vybudování a dokončení bude C3T nejmodernějším centrem kosmického a leteckého výzkumu a vývoje v České republice.

Důležitou roli nové budovy v rámci letňanského leteckého ekosystému vyzdvihnul i starosta Letňan Zdeněk Kučera: „Je pro mě čest být u pokládání základního kamene nové multifunkční budovy C3T, protože Výzkumný a zkušební letecký ústav dělá městské části Praha 18 dobré jméno nejen v České republice, ale i ve světě. Jsem rád, že něco tak mimořádného, na co můžeme být pyšní, máme právě u nás v Letňanech.“

Výstavba nové budovy je výzvou i pro společnost STRABAG a.s., které má projekt na starosti: „Máme radost, že můžeme své zkušenosti využít k realizaci nového výrobně administrativního centra v Letňanech. Už za rok tu bude stát nová stavba, která bude sloužit jako výzkumné a laboratorní zázemí a my se na výsledek i samotný proces výstavby těšíme.“  shrnul Petr Zach, vedoucí projektu ze společnosti STRABAG a.s.

Budova C3T by měla vyrůst během jednoho roku a následně se do ní budou postupně stěhovat technologie z ostatních prostor VZLÚ. Stavba je spolufinancována z Evropského strukturálního a investičního fondu EU, OP Praha – pól růstu ČR.

other news