Dceřiná společnost VZLÚ SERENUM se mění na SERENUM SPACE

Nov 10, 2021 | Kosmonautika

Společnost SERENUM, která se původně věnovala vývoji kosmických zařízení v rámci VZLÚ se transformuje v komerčně orientovanou společnost, která bude primárně nabízet zařízení vyvinutá ve VZLÚ. Dceřiná společnost se zároveň stěhuje do Brna, kde využije synergie s brněnskou pobočkou VZLÚ a místním kosmickým ekosystémem.

„Portfolio kosmických zařízení vyvinutých ve VZLÚ roste a my jsme hledali způsob, jak komercionalizovat výsledky našeho výzkumu a vývoje. Nejlepší cestou se ukázalo přetransformovat naší dceřinou společnost SERENUM z vývojové na obchodní společnost.“ Vysvětluje změny generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.

V produktovém portfoliu společnosti SERENUM jsou části CubeSatů jako např. rámy, reakční kola, software, ale i kompletní CubeSat platformy třídy 1-3U. Většina nabízených produktů byla použitých na misích VZLUSAT-1 a GRBAlpha a mohou se tedy prokázat tzv. „flight heritage“, která je zásadní pro komerční úspěch. Další zařízení budou ověřená na palubě VZLUSAT-2, který bude startovat tuto zimu.

„Zároveň bude možné si koupit místo na jedné z našich družic a profitovat tak z účasti na vesmírné misi bez toho, aniž by bylo nutné se věnovat stavbě celého satelitu nebo zařizovat složité technické a legislativní náležitosti.“ Dodává Ondrej Sluka, ředitel SERENUM SPACE. 

Kromě produktů bude SERENUM nabízet také služby, které vycházejí z technického a personálního vybavení VZLÚ, půjde například o testování kosmického hardwaru. V nabídce je také poměrně široké portfolio služeb souvisejících s poradenstvem a zakázkovým vývojem softwaru a hardwaru.

other news