VZLUSAT-1 slaví tři roky na orbitě

VZLUSAT-1 (ilustrativní foto)

První český nanosatelit VZLUSAT-1, vypuštěný 23. června 2017 z indického kosmodromu Šríharikota na raketě PSVL, slaví tři roky na oběžné dráze.

Stále funkční satelit tak nejen daleko překonává ostatní satelity ve své kategorii – udává se, že cubesaty mají průměrnou životnost 1,1 roku, ale útočí i na rekord nejdéle v kuse fungující české družice, který zatím drží Magion 5, který v kuse fungoval po tři roky a dva měsíce.

Nanodružice VZLUSAT-1 byla vyvinuta Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) ve spolupráci se společnostmi Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., 5M s.r.o., TTS s.r.o., HVM Plasma s.r.o. a IST s.r.o. a univerzitami FEL ZČU, ČVUT ÚTEF a FEL. Na palubě družice se nachází celá řada přístrojů, mezi nimi miniaturizovaný rentgenový dalekohled, přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře a také v Čechách vyvinutý radiační štít z kompozitního materiálu a další experimenty.

"Úspěšně provozovat fungující satelit není tak jednoduché, jak se může zdát. Navíc VZLUSAT-1 byl vystřelen na oběžnou dráhu po čtrnáctileté pauze v českém vesmírném programu, což znamená, že bylo nutné vybudovat mnohé postupy téměř od nuly.  Dnes díky prvnímu VZLUSATu máme znalosti, které nám umožňují mnohem rychleji postupovat ve vývoji další družice VZLUSAT-2." Dodává Vladimír Dániel z VZLÚ.

Družice se dnes pohybuje na polární dráze ve výšce 495 km rychlostí 7610 m/s. Na orbitu byla vynesena v rámci mezinárodní mise QB50 s dalšími 31 cubesaty, do plného provozu byla uvedena 2. srpna 2017. Nanodružice VZLUSAT-1 je trvale řízena z pozemní stanice FEL ZČU.

V současné době se ve VZLÚ připravuje druhý satelit VZLUSAT-2, který ponese na své palubě kromě další generace přístrojů vyvinuté na základě zkušeností s VZLUSAT-1 také kameru a zařízení pro stabilizaci a přesnou orientaci družice. VZLUSAT-2 by měl startovat na konci roku 2020 na raketě Falcon 9.

Příběh satelitu si můžete připomenou zde: https://www.youtube.com/watch?v=tyqo0ACCbQs