VZLÚ součástí konsorcia oceněného “JEC INNOVATION AWARDS 2010“

VZLÚ součástí konsorcia oceněného
“JEC INNOVATION AWARDS 2010“

JEC Composites oznámilo vítěze JEC Innovation Award Programme 2010. Tento rok obdrží 11 společností a jejich partneři cenu na JEC Composites Show, která se koná 13. - 15. dubna 2010. Tento program vznikl v roce 1998 a jeho hlavním cílem je propagovat inovace. Každý rok porota složená z mezinárodních expertů vybírá nejlepší inovace v oblasti kompozitů a tento rok byli vítězové vybráni v následujících kategoriích: Životní prostředí & recyklace, Bio Materiály, Aeronautika, Budovy & Konstrukce, Sport a Volný čas, Doprava, Větrná energie, Suroviny, Proces a Automatizace.

V kategorii Proces byla oceněna společnost S.A.B.C.A. z Belgie za projekt „Assembly by structural adhesive bonding“, na kterém se podílelo konsorcium partnerů, včetně VZLÚ : Biteam AB (Švédsko); Cooperative Research Centre for Advanced Composite Structures (CRC-ACS) (Austrálie), Dassault Aviation (Francie), Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) (Německo), EADS Deutschland GmbH (Německo), EADS Innovation Works (Francie), Eurocopter Deutschland GmbH (Německo), KTH – University of Stockholm (Švédsko), Premium AEROTEC GmbH (Německo), Secar Technologie GmbH (Rakousko), the University of Patras (Řecko), Výzkumný a zkušební letecký ústav a.s. (VZLU) (ČR).

Adhezivní konstrukční lepení dílů je progresivní metodou nahrazující klasické nýtované spoje . Tato technologie spojování umožní ušetřit až 60 % výrobních nákladů a snížit hmotnost o polovinu. Více informací o projektu MOJO (Modular Joints for Aircraft Composite Structures) naleznete ZDE.