VZLÚ se podílí na vývoji nového cvičného letounu L-39NG

Roll-out of L39NG

Dne 12. října 2018 byl představen nový vojenský proudový letoun L-39NG, který navazuje na velmi úspěšný letoun L-39 Albatros vyráběný v letech 1971–1996 a dodávaný do cca 40 zemí. Výrobcem nového letounu je společnost AERO Vodochody AEROSPACE, a.s. (AVA) se sídlem v Odoleně Vodě.

Letoun L39 NG má větší dolet než jeho předchůdce, lepší aerodynamické vlastnosti, je bezpečnější a lehčí. Konstrukčně a technologicky upravený trup s vyšším podílem kompozitních materiálů doplňuje nové křídlo s integrální palivovou nádrží, moderní přístrojové vybavení a pohonná jednotka s vyšší životností. Podle výrobce mají být jednou z předností letounu nízké pořizovací a provozní náklady oproti jiným výkonnějším cvičným strojům. L-39NG je kromě výcviku pilotů navržen také pro plnění bitevních, hlídkových a průzkumných úkolů.

Podle informací z médií si vývoj letounu vyžádal téměř miliardu korun. Sériová výroba má být zahájena v roce 2020.  Aero Vodochody už má objednávku na čtyři desítky strojů, o dalších jedná. Cena stroje se pohybuje v desítkách milionů dolarů. Aero má již několik zakázek například z Portugalska, USA či Senegalu. O letouny bude mít zájem i česká armáda, velikost dodávky je předmětem dalších jednání.

VZLÚ se podílí na vývoji letounu v několika VaV projektech a prostřednictvím smluvního výzkumu. Výzkumné a vývojové práce spadají do oblastí aerodynamiky, aeroelasticity, využití kompozitních materiálů a testování leteckých konstrukcí.

Zdroje: wikipedia, aktuálně.cz