VZLÚ pomáhá při vývoji nových turbovrtulových motorů

V minulém období proběhla v mediích zpráva, že společnost GE Aviation podepsala dohodu o dlouhodobé spolupráci s ČVUT, v rámci které GE Aviation pomůže ČVUT s vybudováním a provozem nové zkušební infrastruktury. V rámci těchto aktivit ČVUT také kooperuje s pražským Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) a společností Orbis Avia z Hradce Králové.

Areál VZLÚ v Praze Letňanech se stal místem, kde ČVUT umístil svou motorovou zkušebnu s motorem Catalyst od společnosti GE Aviation. Výzkumníci ČVUT budou využívat tento motor a svůj 800 kanálový zkušební stand  k vytvoření databáze požadavků pro prediktivní údržbu turbovrtulových motorů. VZLÚ poskytuje ČVUT prostory pro umístění zkušebních kontejnerů a pomáhá při celkové integraci motorové zkušebny. Významnou částí spolupráce na tomto projektu je také poskytnutí technického personálu VZLÚ pro obsluhu a údržbu zkušeben. Pracovníci VZLÚ tak doplňují mezinárodní vývojový tým pracovníků ČVUT, GE Aviation a Orbis Avia. Kromě výše zmíněných aktivit je další prioritou vzájemné spolupráce VZLÚ a ČVUT výchova nové generace inženýrů a techniků se zaměřením na letecké motory.

Video o zkušebně ČVUT:  https://www.youtube.com/watch?v=Mm5xcHdBQQw&feature=youtu.be

K motoru Catalyst společnost GE Aviation uvádí, že se jedná o zcela nový typ motoru s kompresním poměrem 16:1 a nižší spotřebou paliva až o 20 %. Jedná se o motor pro všeobecné letectví pro rozsah výkonu 1000-1600 shp. Motor a vrtule jsou řízeny elektronicky pomocí systému FADEPC (Full Authority Digital Engine and Propeller Control). Konstrukce motoru Catalyst předpokládá střední interval mezi generálními opravami 4000-6000 letových hodin (MTBO).  Finální certifikace motoru je plánována na rok 2020. Cessna Denali má být prvním letounem využívající nový motor Catalyst, vyvinutý společností GE Aviation.

Více informací o motoru Catalyst naleznete na těchto odkazech:
https://www.geaviation.com/bga/engines/ge-catalyst
https://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric_Catalyst