VZLÚ obdržel ocenění od Evropské vesmírné agentury ESA

Logo ESA

ESA ocenila pracovní přínos VZLÚ pro kosmickou misi SWARM, která je zaměřena na výzkum magnetosféry země.

V listopadu 2013 vynesla nosná raketa trojici evropských satelitů SWARM, které měří magnetické pole Země. Každá z družic má na sobě mikroakcelerometr, který dokáže změřit velmi malá zrychlení a jejich změny ovlivňující pohyb satelitu. Právě na vývoji těchto mikroakcelerometrů se podílel VZLÚ již od roku 2005.

První výsledky mise byly představeny v červnu loňského roku v Kodani na třetím vědeckém setkání mise Swarm. První data z družic odhalila aktuální změny v magnetickém poli, které chrání naši planetu.

Tyto změny jsou založeny na studiu magnetických signálů pocházejících ze zemského jádra. V následujících měsících budou vědci analyzovat získaná data, aby odhalili zdroje magnetismu i z dalších zdrojů. Zvláště pak ze zemského pláště, kůry, oceánů či ionosféry. (zdroj:ESA)

Jedná se o dosud největší projekt vývoje letového hardwaru, na kterém Česko s ESA spolupracovalo. Česká republika se tak stala jednou ze dvou zemí světa, která disponuje ve vesmíru ověřenou technologií mikroakcelerometrů.