Vrcholoví sportovci v aerodynamickém tunelu VZLÚ

Lyžaři v tunelu

Aerodynamikcý tunel přivítal dalšího sportovce k testování odporu větru při sjezdu na lyžích. Tentokrát do VZLÚ zavítal sjezdař Ondřej Bank se svým trenérem Tomášem Bankem.

Pro účely testování byl použit otevřený atmosférický aerodynamický tunel s kruhovým měřicím prostorem o průměru 1,8 m, jehož výhodou je možnost interakce mezi trenérem a závodníkem. Zkoušení probíhá tak, že se Ondřej Bank v kompletní závodní výbavě postaví na plošinu, která je speciálně upravena pro uchycení lyží. Poté je spuštěn velký větrák a snímače měří odpor lyžaře vůči větru.

Kromě postoje si tentokát Ondřej Bank otestoval také kombinézu a chránič páteře. Během testování se zjistilo, že kombinéza ovlivňuje rychlost závodníka mnohem více než  např. rukavice, helma nebo brýle.

Reportáž z aerodynamického tunelu odvysílal Český rozhlas:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/ostatnidiscipliny/_zprava/ondrej-bank-ladi-pred-zacatkem-sezony-detaily-pomaha-mu-i-aerodynamicky-tunel--1553372

Aerodynamický tunel funguje pro různá použití. V minulosti zde testovali odpor větru například i cyklisté, bobisté či sáňkaři.