Rychlostní lyžaři dnes jezdí přes 240 km/h.

sjezdar

Tréninkové podmínky pro rychlostní lyžaře nejsou v Čechách optimální. Potřebují delší a hodně prudké svahy a tak musejí cestovat do vyšších hor, nejbližší jsou Alpy.

Další možností, jak se adaptovat na sjezdové prostředí, jim nabízí aerodynamický tunel ve VZLÚ. Tunel umožňuje simulovat větrné podmínky, které vznikají okolo rychlostního lyžaře, když jede sjezdem, resp. "šusem", rychlostí až 240km/h. Lyžař může během měření interaktivně upravovat svůj sjezdový postoj a výbavu tak, aby dosáhl co nejmenšího odporu vzduchu.

Této možnosti využil i jezdec Radek Čermák a v březnu tohoto roku se mu podařilo překonat dosavadní český rekord v rychlostním lyžování na závodech ve francouzském Varsu. Posunul tak hodnotu českého rekordu na 242km/h. Letos v lednu ladil ideální postoj v aerodynamickém tunelu VZLÚ, vylepšil si lyže a hůlky a nový český rekord byl na světě.

Řadí se tak k dalším významným sportovcům, kteří využili možnosti tréninku v aerodynamickém tunelu VZLÚ. O tréninku českých snowboardistů v aerodynamickém tunelu se můžete dočíst v jedné z předchozích aktualit zde >>>.