Mikroakcelerometry z VZLÚ jsou na oběžné dráze

V pátek 22. listopadu 2013 odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck nosná raketa Rokot, která na oběžnou dráhu vynesla trojici evropských satelitů SWARM. Satelity, vyvinuté firmou EADS Astrium GmbH pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), mají za úkol měřit magnetické pole Země. Pro tento účel mají poněkud neobvyklý lichoběžníkový tvar s devítimetrovou výsuvnou tyčí, která se vyklopí po dosažení oběžné dráhy. Tři satelity SWARM jsou identické a budou kolem země obíhat po polárních orbitech 460 až 530 kilometrů nad zemským povrchem. Dvě z družic časem sestoupí na dráhu 300 kilometrů nad zemí. Mise Swarm může pomoci zvýšit přesnost navigačních systémů nebo předpovědí zemětřesení. Pomoct může například i při zkoumání mořských proudů nebo při geologickém průzkumu.

Na vývoji vědeckých přístrojů umístěných v satelitu se podílelo konsorcium patnácti českých firem, vedených VZLÚ. Každá z družic má na palubě český mikroakcelerometr pro měření velmi malých a pomalých zrychlení, která ovlivňují pohyb satelitu. Mikroakcelerometry pomáhají určit vliv negravitačních sil na pohyb umělé družice na oběžné dráze kolem Země. Eliminuje se tak možné zkreslení při měření magnetického pole.

Pro VZLÚ je to završení velkého úsilí. Vesmírné misi SWARM se věnuje od roku 2005, kdy byl projekt vývoje nových mikroakcelerometrů zahájen. Celkem byly zhotoveny tři letové kusy a jeden inženýrský model určený k testování na ruské družici Universat-2. Pro misi SWARM se jedná o novou generaci mikroakcelerometrů. Předchozí typy přístrojů byly zkoušeny v rámci národních projektů na ruské družici Resurs (1992), na americkém raketoplánu Atlantis (STS-79, 1996) a i na české družici MIMOSA (2003).

On-line reportáž na: technet.idnes.cz