Libeňský plynojem ukázal svá tajemství veřejnosti

Libeňský plynojem

O víkendu 13. - 14. května 2017 se konal 3. ročník festivalu Open house Praha. V rámci tohoto festivalu bylo otevřeno více než 40 budov a prostorů, které jsou bežně nepřístupné. Mezi budovami, které byly přístupné veřejnosti, byl mimojiné i Libeňský plynojem, ve kterém se nachází aerodynamický tunel vysokých rychlostí VZLÚ. Patronkou a tváří festivalu byla architektka Eva Jiřičná.

Více infromací o Libenském plynojemu na stránkách akce Open House Praha nebo na stránkách Pražského deníku.

 

O Libeňském plynojemu:

Libeňský plynojem postavený v roce 1932 svému účelu sloužil pouhých deset let. V závěru druhé světové války byl zasažen střelbou z leteckého kanonu a tím bylo znemožněno jeho původní využití. V roce 1949 byl předán VZLÚ, který ho přeměnil na aerodynamický tunel vysokých rychlostí, který je dodnes největším zařízením tohoto typu na území bývalého Československa.

Aerodynamický tunel vysokých rychlostí slouží jako unikátní experimentální pracoviště k aerodynamickým zkouškám a výpočtům nejen letadel ale i lopatkových strojů a umožňuje simulovat fyzikální podmínky při vysokých rychlostech proudění, a to až do rychlosti 3,5 Machu.

Více informací o historii plynojemu je dostupných na Wikipedii.