Eurokomisař pan Pierre Moscovici se na pařížském aerosalónu zajímal o evropský projekt ESPOSA

Paris Air Show

V polovině června se konala jedna z největších leteckých akcí v Evropě - Airshow na letišti Le Bourget v Paříži. Na akci byly k vidění největší novinky z letectví a ve vzduchu se představilo i plno vojenských a dopravních strojů

Pozornost návštěvníků přitahovaly také malé turbínové letecké motory. O jejich zapojení v projektu ESPOSA se zajímal mimo jiné i eurokomisař pan Pierre Moscovici.

Člen Evropské komise pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla pan Pierre Moscovici navštívil 15. června 2015 stánek věnovaný projektu Esposa. Eurokomisař se živě zajímal o turbínové letecké motory PBS Velká Bíteš a věnoval zvláštní pozornost jejich uplatnění v projektu ESPOSA (Efficient Systems and Propulsion for Small Aircraft) . S potěšením přijal zprávu o úspěšných letových zkouškách motoru TP100 v letounu I31T polské firmy ILOT a TS100 v ultralehkém italském vrtulníku T250 od firmy I.R.I. Na závěr své návštěvy popřál pan Moscovici mnoho úspěchů na veletrhu samotném a projektu ESPOSA na evropském nebi.

Malé turbínové letecké motory jsou vyvíjené  společností PBS Velká Bíteš v rámci evropského projektu ESPOSA ve spolupráci s VZLÚ a dalšími partnery. Projekt zahrnuje 40 partnerů z 15 zemí, rozdělených do 20 průmyslových podniků, 12 vývojových center a 10 univerzit o celkovém rozpočtu 37,6 mil. EUR. VZLÚ  je v tomto projektu součástí koordinačního týmu jako hlavní projektový administrátor.

.