Děti z mateřské školy návštívily aerodynamický tunel na Palmovce

Děti z mateřské školy návštívily aerodynamický tunel na Palmovce

Dne 17. února 2011 navštívila pracoviště Aerodynamiky vysokých rychlostí VZLÚ v Praze na Palmovce třída dětí z Mateřské školy Sokolovská, jež sídlí přímo pod areálem laboratoře.

Cílem návštěvy byla dominanta Libně – tzv. Libeňský plynojem, na který mají děti z mateřské školy výhled a který pro ně byl opředen tajemstvím a záhadou. Během návštěvy měly děti možnost seznámit se s historií a současným využitím plynojemu, navštívit budovu aerodynamického tunelu a podívat se na zkušební modely letadel.


O Libeňském plynojemu:

Libeňský plynojem postavený v roce 1932 svému účelu sloužil pouhých deset let. V závěru druhé světové války byl zasažen střelbou z leteckého kanonu a tím bylo znemožněno jeho původní využití. V roce 1949 byl předán VZLÚ, který ho přeměnil na aerodynamický tunel vysokých rychlostí, který je dodnes největším zařízením tohoto typu na území bývalého Československa.

Aerodynamický tunel vysokých rychlostí slouží jako unikátní experimentální pracoviště k aerodynamickým zkouškám a výpočtům nejen letadel ale i lopatkových strojů a umožňuje simulovat fyzikální podmínky při vysokých rychlostech proudění, a to až do rychlosti 3,5 Machu.